Sychravé podzimní dny v Josefovském údolí jsou jako stvořené pro rejdění nadpřirozených sil. Z temných děr vylézají jeskyňky, po loukách tancují divoženky a po lesích se potulují zákeřné ženičky. Navíc se můžete potkat s ohnivým býkem, dobrotivou Modrou paní nebo ochráncem lesa, kterým je lesní duch Alois. Samhain se kvapem blíží a tyto tajemné síly dostávají svou kouzelnou moc. Přijďte se bát! Ti odvážnější a otužilejší mohou přespat v jeskyni ukryté uprostřed hustých lesů. Výtvarně nadaní se mohou zapojit do tvoření strašidýlek a strašidel z dýní nebo při pěkném počasí do venkovního vaření dýňové polévky. Dále nás čeká příjemná meditace, ale i strašidelný film a vyprávění u ohně. Abychom byli zadobře s Modrou paní, čeká nás i trocha nenáročné práce na Švýcárně a další drobné práce v údolí, v plánu je likvidace malého zapomenutého ložiska netýkavky žlaznaté a oprava schodů do Síně světla v Jáchymce. Ale především se budeme dobře bavit a hlavně se budeme bát!

Kdy: 28. - 30. 9. 2012

Kde: EVC Švýcárna, Moravský kras

Za kolik: 0 Kč

Jak se přihlásit: Vyplň prosím přihlašovadlo zde: https://modrykamen.brontosaurus.cz/node/210 a snaž se tak učinit nejlépe týden před začátkem akce, včasné přihlášení nám ušetří práci, i když ani později přihlášeným žádné strašidlo hlavu neukousne...

Podrobné informace pošleme přihlášeným účastníkům emailem několik dní předem.


 

 


Fotogalerie: Z minulého samhainu

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/p9301544-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/p9301546-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/pa011556-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/pa011557-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/pa011558-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/pa011559-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/pa011562-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/pa011565-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/pa011572-jpg/

—————

/album/fotogalerie-z-minuleho-samhainu/pa011574-jpg/

——————————


Tajemné bytosti Josefovského údolí

Modrá paní: Je asi nejhodnějším strašidlem z celého údolí a je patronkou Švýcárny. Když se ZČ HB Modrý kámen přestěhoval na Švýcárnu ze zámku Plumlova, tak se spolu s ním přestěhovala i ona. Vypadá jako netvárný oblak nebo koule vznášející se nízko nad zemským povrchem a její přítomnost vás má varovat před hrozícím nebezpečím. Pokud ji uvidíte, raději se zastavte a rozhlédněte se, zdali by další krok neznamenal pád a následný úraz. Už nejednoho člověka takhle zachránila.

Divoženky: Často je můžete spatřit na louce a to především za úplňku. Tancují a to je všechno, před člověkem raději zmizí. Speciálním druhem divoženek jsou jeskyňky, které nepřebývají v chatrčích ale v jeskyních. Běda tomu, do kterého se však některá divoženka zamiluje. Toho pak bude ta krasavice se zelenými rozcuchanými vlasy a uhrančivýma očima pronásledovat na každém kroku a neustále se vnucovat. Pak zbývá jediná možná obrana, svěcená voda!

Čmoudíci: Jsou to strážcové podzemní říše, malí skřítci žijící v nejrůznějších jeskyních, skalních otvorech a pod kameny. Běžně jsou člověku neškodní, ale nebezpečí hrozí kuřákům. Oni si totiž myslí, že ten kouř pochází od jiného čloudíka, který svolává své kamarády. Naskáčou do člověka všemi možnými i nemožnými otvory a usídlí se v jeho těle. Jedinou záchranou je všasný chirurgický zákrok, šance na dlouhodobé přežití jsou však minimální.

Lesní duch Alois: Je to dobrotivý stařec, respektive jeho duch, protože zemřel už před půl stoletím. Za živa býval váženým profesorem, lesnickým fytocenologem na lesnické fakultě v Brně. Protože se zasadil o vznik NPR Býčí skála, nemá rád, když zde někdo odhazuje odpadky, řve atd. To se potom z dobrotivého starce, který pomáhá ztraceným pocestným najít správnou cestu, stává rozzuřený dědek, který neváhá na dotyčného nechat spadnout strom nebo obří balvan.

Vodník Ruli: Je to takový zelený prevít, který má záškodnické chování. Stačí například nechat kupky sena na posekané louce u potoka a ráno můžete dělat práci znova. Prostě tropí lidem samé takové nepříjemnosti. Momentálně je však v polepšovně pro pohádkové bytosti, kam ho poslala vědma Jitřenka společně s účastníky Lučního loučení.

Ženičky: Jsou to takové lesní ženy, podobně jako divoženky nebo jeskyňky, ovšem jsou opravdu škaredé a navíc velice zlé. Maminky s malými dětmi si musejí dávat pozor, protože ve chvíli nepozornosti se může připlížit ženička a vyměnit dítě za divožáka, jak se nazývají děti ženiček. Divožáci jsou velice nešikovní a nemluví, jen vydávají skřeky, navíc vyžírají rodiný rozpočet a strašně rychle rostou a dosahují neuvěřitelných rozměrů. Ženičky se sice o ukradené děti docela dobře starají, ale život v jeskyni každé dítě trvale poznamená.

Bludičky: Je pro ně typické, že nejsou vidět, spatřit můžete jen jejich lucerničky. Doporučuje se v noci nosit do lesa světlo, jinak vás svedou na zcestí. Navíc se také můžou měnit například v ohnivého psa.

Ohnivá kobyla: Prý přebývá v Býčí skále a vždycky po půlnoci se prohání celým údolím až k Adamovu a zpět. Pozor na ni! Je velice rychlá a srazí k zemi toho, kdo ji stojí v cestě.

Býk: Dříve v Býčí skále sídlil strašlivý loupežník, kterého se všichni v širokém okolí obávali, protože okrádal chudé i bohaté a lup ukrýval kdesi v jeskyni, pak ovšem došla trpělivost i satanovi a za všechny ty zlé činy proměnil loupežníka v býka a tan teď musí strašit v podzemí. Jiné zdroje ovšem praví, že přináší dobro, protože když nakoukne oknem do domu, kde se právě narodilo dítě, bude silné a bude mít dlouhý šťastný život. Tak se to alespoň povídá v Josefově.

Na půl muž a na půl jednorožec: Ženy pozor! Na pravém břehu potoka vždy od půlnoci do jedné straší tato příšera s násilnickými sklony. Naštěstí je to přesně opačná strana potoka, než kde stojí Švýcárna.

Duch mrtvého němce: Na konci 2. světové války se v Býčí skále ukryl německý voják, který tam však zemřel a jeho duch teď v jeskyni straší. Pokud tam hodlá někdo přespat, doporučuje se mít kolem sebe kruh ze svíček. Organizátoři této akce to jednou neudělali a sami můžou vyprávět, co všechno tu noc zažili.


Kontakt

Ve znamení samhainu II.